اینترنت بیسیم Wireless

wifi مخفف كلمات Wireless Fidelityمي باشد و در حقيقت يك شبكه بي سيم است كه مانند امواج راديو و تلويزيون و سيستم هاي تلفن همراه از امواج راديويي استفاده مي كند. برقراري ارتباط با شبكه بي سيم شباهت زيادي به يك ارتباط راديويي دو طرفه (مانند بي سيم پليس) دارد.

آنچه رخ مي دهد به اين شكل است:

یک مبدل بي سيم اطلاعات را به سيگنالهاي راديويي ترجمه ميكند و آنها را ارسال مي كند. یک روتر (router) بي سيم سيگنالها را دريافت و رمز گشايي مي كند و تبديل به اطلاعات مي كند. حال اين اطلاعات با استفاده از يك اتصال سيمي اترنت به اينترنت فرستاده مي شود. اين فرآيند در جهت معكوس هم كار مي كند (آنچه بيشتر كاربران معمولي آنرا احساس ميكنند) يعني روتر اطلاعات را از اينترنت دريافت مي كند. تبديل به سيگنال هاي راديويي كرده و براي كامپيوتر هايي كه مجهز به سيستم بي سيم هستند ارسال مي كند.

امواج راديويي كه براي شبكه هاي بي سيم استفاده مي شوند با امواج راديويي به كار رفته در تلفن هاي همراه و واكي تاكي ها و مانند آنها تفاوت هايي دارد. آنها مي توانند امواج راديويي را ارسال و دريافت كنند و ۰ و ۱ ها (اطلاعات ديجيتال) را به امواج راديويي و بالعكس تبديل كنند. اما امواج راديوي wifi چند تفاوت قابل توجه با اين امواج راديويي دارند:

ــ انتقال اطلاعات با استفاده از امواج فركانس بالاي ۲.۴ گيگاهرتز يا ۵ گيگاهرتز صورت مي گيرد. كه فركانس آن از فركانس امواج راديويي واكي تاكي تلفن هاي همراه و تلويزيون به مراتب بالاتر است. البته فركانس بالاتر اجازه حمل اطلاعات بيشتري را مي دهد.

ــ آنها از استاندارد ۸۰۲.۱۱ استفاده مي كنند كه با چند چاشني مختلف عرضه مي شوند و عبارتند از:

a: اطلاعات را با فركانس ۵ گيگاهرتز انتقال مي دهند و مي تواند اطلاعات را حداكثر تا سرعت ۵۴ مگابايت در ثانيه ارسال كند. و اثر اعواجاج و تداخل امواج در آن بسيار كم است.

۱۱b: ارزان ترين و كندترين استاندارد است و قيمت پايين سبب عمومي شدن آن شده است. اما امروزه با كاهش قيمت استانداردهاي سرعت بالا كمتر استفاده مي شود. و از فركانس ۲.۴ گيگاهرتز استفاده مي كند كه مي تواند با سرعت حداكثر تا ۱۱ مگابايت در ثانيه به انتقال اطلاعات بپردازد.

۱۱g: اين استاندارد هم از فركانس ۲.۴ گيگاهرتز استفاده مي كند اما سرعت انتقال اطلاعات آن به مراتب از ۸۰۲.۱۱bبيشتر است و تا ۵۴ مگابايت بر ثانيه مي رسد.

b: جديدترين استاندارد است كه به طور گسترده اي در حال رشد است و از نظر تئوري تا ۵۴ مگابايت در ثانيه مي تواند اطلاعات را انتقال دهد اما در دنياي واقعي تا سرعت ۲۴ مگابايت در ثانيه اندازه گيري شده است اما گزارشهايي هم از سرعت هاي ۱۴۰ مگابايت در ثانيه وجود داشته است.

ــ امواج راديويي wifi مي توانند در سه باند فركانسي منتقل شوند به عبارت ديگر مي توانند به سرعت بين باندهاي مختلف «پرش فركانسي» انجام دهند. پرش فركانسي سبب كاهش تداخل مي شود و به شما اجازه مي دهد به طور همزمان با چند دستگاه ارتباط بي سيم برقرار كنيد. همه دستگاهها و كامپيوترهايي كه مجهز به آداپتور بي سيم wifi هستند مي توانند از يك روتر استفاده كنند و به اينترنت متصل شوند اين اتصال راحت و نامرئي است و نسبتاً ارتباط امني است. اگر چه در صورت خرابي روتر يا استفاده همزمان افراد زيادي از حداكثر پهناي باند ممكن است قطع ارتباط رخ دهد. استانداردهاي ديگر wifi هم وجود دارند مانند ۸۰۲.۱۵ كه براي WLAN ها (يا شبكه هاي محلي خصوصي بي سيم) استفاده مي شوند و Wimax يا ۸۰۲.۱۶ كه مزاياي سيستم هاي بي سيم و سيستم هاي ارتباطي سرعت بالا را همزمان داراست. Wimax امكان دسترسي به اينترنت سرعت بالا به صورت بي سيم در فواصل دور را مهيا مي سازد.